Tachles.Blog

v spolupráci s delet.sk

mesačník - september 2022 Umenie

Top 6 vzácnych židovských rukopisov

Židovský národ často označujú ako „ľudí knihy“, a zrejme preto sú aj niektoré z najstarších a najvzácnejších písomností sveta židovské. Vybrali sme pre vás tie najstaršie z najstarších a najdôležitejšie z najdôležitejších písomností judaizmu.

Peter Godovič
4 minúty čítania
mesačník - september 2022 Umenie

Na začiatku totalít stoja strašiaci v kapuste

„Ak má byť nepriateľ ľahko rozpoznateľný a ak má vzbudiť strach, musíme ho mať vo svojom dome alebo ho musíme mať aspoň na prahu. Preto Oni. ... "

Marian Jaslovský
7 minút čítania
mesačník - september 2022 Spiritualita

Nový rok prichádza. Čo nám o tom vraví kniha Zohar?

Šana tova, priatelia! Schyľuje sa k novému roku. K výročiu stvorenia sveta, konkrétne k 6. dňu - ku stvoreniu človeka - ADAMA.

Shlomo Ben Rivke
5 minút čítania
mesačník - september 2022 Umenie

Výnimočný projekt pripomína veci, na ktoré sme sa zabudli pýtať

Soňa Jánošová, Kristína Jurčišinová: Stretnutie tých, čo prežili šoa / Post Bellum, 2018 / 270 strán

Marek Hudec
10 minút čítania
mesačník - september 2022 Umenie

Ženy v Slovenskom národnom povstaní

“Málokomu príde na rozum, že i v čase SNP pochopili aj ženy vážnosť doby a uvedomili si svoju národnú povinnosť,, Božena Palacková Sliačanová, spojka

Erika Meszárosová
8 minút čítania
mesačník - september 2022 Umenie

Iboja a jej Moruša

Iboja Wandall-Holm: Moruša / Absynt, 2016 / 376 strán „Nič však nezmizlo a všetko to, čo bolo, sa mi znova a znova vkráda do snov, ktoré sprevádzajú moje myšlienky, skutky a dni. V snoch ožívajú všetky zmysly, odhaľujú to, čo všetci radi skrývame – hanebnosť, mrzkosť, zápach a bolesť. Stŕhajú masku z podvodu, sebaklamu a ilúzií. Pripomínajú mi schopnosť človeka a dejín meniť farbu ako chameleón. Podľa potreby potlačiť, zabudnúť, znehybnieť.“ /citát z knihy Moruša/

Debora Pastirčáková
7 minút čítania
mesačník - september 2022 História

Motivácia odbojárov bola rôzna, no spájala ich snaha poraziť okupantov

„My máme na svojej strane nielen antinacistické živly v Nemecku a Rakúsku, nielen Čechov a Poliakov, ale aj celé demokratické a slobodu milujúce živly v Nórsku, Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku a Taliansku. ... Som presvedčený, že potenciál tejto vojny odspodu je nesmierny. Je to aj dnes jedna z našich najlepších ofenzívnych zbraní, ak sa ju naučíme používať, a bude mať nenahraditeľnú rolu v prípade akejkoľvek pozemnej protiofenzívy, ktorú nakoniec budeme musieť urobiť.“

Martin Posch
10 minút čítania
mesačník - september 2022 Spravodajstvo

Nezabudnutí susedia 2022

V roku 2021 sa prvýkrát uskutočnila celoslovenská spomienková tryzna "Nezabudnutí susedia". Zapojilo sa do nej 64 miest a obcí, ktoré si pripomenuli obete, záchrancov a zároveň smutné 80. výročie prijatia židovského kódexu. Sme presvedčení, že silné posolstvo, ktoré v sebe nesie toto podujatie s časom nevyprchá.

Roman Gajdoš
2 minúty čítania
mesačník - september 2022 Spravodajstvo

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia sme si pripomenuli aj v Múzeu holokaustu v Seredi

Pamätný deň, 9. september, sme si pripomenuli aj v Múzeu holokaustu v Seredi. Na podujatí vystúpil Komorný orchester Bruna Waltera, dirigent Jack Martin Händler. Prečítajte si slová Richarda Dudu, predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR.

Richard Duda
3 minúty čítania